Spoutaný Prometheus, spláchnutý Oidipus

24. července 2007 v 20:35 | Bla.
Když jsem nedávno dopsala svou první divadelní hru, byla jsem právě v jedné z nejstarobylejších částí oxfordské Bodleian Library. Kdo viděl film Lepší pozdě, nežli později, dovede si díky skvělému výkonu Diane Keaton představit vítězoslavný pocit dramatičky, která po týdnech pláče, utrpení a tvůrčí i celkové krize konečně dopíše poslední repliku své divadelní hry, zavýskne a uloží celý kus na plochu svého počítače. Přesně to jsem udělala.

Tedy - udělala jsem to přesně tak, až na to zavýsknutí (v knihovně panuje kostelní ticho) a až na to uložení na plochu. Spousty věcí, totiž, na plochu neukládám. Mám přeci USB klíč, řečený též flash-disk, v kybernetických kruzích přezdívaný fleshka. Zaklapla jsem víko notebooku a miniaturní disk jsem uložila do kapsy. Ha! Hurá! Tralala...Máma mele maso. Já mám hru! Ema má mísu. Já mám hru v kapse! Chvíli jsem pak bloumala mezi regály, předstírajíc zájem o jiná než svá vlastní díla světové literatury. Nakonec mě přeci jen zaujal jakýsi moudrý spis, takže jsem se ukázněně začetla, ačkoli se mi chtělo rozběhnout se dlouhou čítárnou a na jejím konci obejmout bezbranného knihovníka, pocelovat ho a velmi hlasitě zašeptat - Pane! Víte, co se právě stalo? - Dopsala jsem hruuu! Místo toho jsem okolo něj jen zcela prozaicky prošla a zamířila to the loo, tedy na záchod.
Jak už to tak na záchodech bývá, nevonělo to tam. První dvě kabinky jsem znechuceně zavrhla pro různé nehygienické detaily, o nichž se nebudu rozepisovat. Třetí byla jakž takž. Zavřu dveře, rozepínám pásek, shrnuju džíny a najednou slyším - žbluňk! Otočím se a v tom okamžiku mi hlavou bleskne děsivý postřeh: Blanka má hru v míse. Nevím, zda jste si někdy kladli otázku, jak hluboko dokáže člověk zasunout ruku do útrob záchodové mísy. Já neměla čas si jí klást a prostě jsem neohroženě zakročila. O nechutných podrobnostech svého hrdinného počínání se rovněž nebudu šířit, nicméně mohu konstatovat, že člověk dá ruku do záchodové mísy přesně tak hluboko, jak mu záleží na předmětu, který mu tam spadl. Šňůra výrazů, které jsem během výlovu procedila mezi zuby je taktéž nepublikovatelná. Vzápětí mě však málem přemohl pláč - co když to, proboha, nebude fungovat? Co když se má neotřelá variace na Oidipa nenávratně rozmočila v anglické míse?? Vzpomenu si na Jana Amose a jeho shořelý slovník a spílám si za svou někdejší školní lhostejnost. Vždyť teprve teď chápu tragičnost celé situace! Čím byl Janovi ohěň, tím mně byla voda - ano, špinavá, mikroby se hemžící voda na toaletě v Bodleian Library. Jak symptomatické, vzlykám u horkovzdušného sušáku, pod nějž střídavě vkládám rukáv a znehodnocený flask-disk. Jak příznačné, že právě zde, na místě, kde lze listovat snad všemi knihami, co kdy na světě vyšly, mi musí dojít, že jakákoli další literární tvorba je už jen nošením dříví do lesa, ba že - psaní nemá pražádný smysl a jediným správným osudem nových divadelních her je jejich spláchnutí do záchodu! Ostatně, patří mi to. Pohrdla jsem právem a zvolila sobě nesmyslný obor, jehož absurdita mi musí dojít právě na tomto místě a takto potupným způsobem...
V tragických vzpomínkách na svou ubohou komedii jsem doklopýtala zpátky ke svému počítači a v strašné předtuše vložila disk do příslušného výstupu. Nestalo se vůbec nic. Disk neblikal. Ach bože! Tak tedy opravdu...opravdu...- v tu ránu bliknul. Ha! Začala jsem na něj zběsile foukat. (Několik studujících z vedlejších lavic zvedlo hlavy a věnovalo mi znepokojený pohled.) Sláva! Zablikal znovu! Za chvíli jsem se už plna dojetí mazlila s jednotlivými odstavci svého díla zachráněného z lůna zkázy. Má to cenu, slzela jsem - literatura má svou velkou, opravdovou, neopakovatelnou hodnotu, obzvlášť jde-li o divadelní hry, neřkuli komedie.
Drama je zatím bez názvu; už týden dotyčnému kusu, ovšem, pracovně přezdívám Oidipus v míse.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jan petrov jan petrov | 26. července 2007 v 17:04 | Reagovat

Děkuju za články a posílám 2 nepoetické poznámky -- třeba není, co jste napsala, fikce, ale ještě absurdnější realita. Máte myslím štěstí, že se flashka rozběhla, když jste nepočkala den, dva, než vyschla. (Ale to jenom tak machruju od boku, třeba je to jedno.) Pro toho, kdo sedává u počítačů s i-netem, není od věci zálohovat si texty na e-mail. Není to žádný veleobjev, ale celkem pomáhá. I když tuhle metodu budu chválit jen do chvíle, než nějaký hard-disk na serveru u Seznamu skončí v hajzlu.

2 Míša App. Míša App. | E-mail | 16. srpna 2007 v 22:26 | Reagovat

Moc se těším, až hra jednou vyjde a budu si ji moct přečíst (mimochodem, vyšly Ti ty povídky, o kterých jsi mi říkala, když jsme se naposledy viděly?), ještě víc, až jednou bude uvedena na nějakém  divadelním prkně (mimochodem, tak vždycky při psaní slova divadelní napíšeš "divadlení"?...) Zvlášť, když má za sebou tak zajímavou historii a ještě lákavější jméno. Jen ten Oidipus mi zatím není moc jasný :)

Blaňule, jsem ráda, že jsem narazila na Tvůj blog, a cítím se Tobě o to blíž, oč přilepenější jsem na obrazovku svého počítače, jak luštím ta pidi písmenka, násobená mou slepostí...

Pokud někdy přijedeě do Prahy a budeš mít chuť zajít na kafčo, ozvi se, ráda zajdu!

Měj se prima a...hooodně štěstí se hrou!

m.

3 Situle Situle | 11. září 2007 v 17:12 | Reagovat

Momentálně se peru s povídkou Eduarda Petišky - Prométheus. Musím do Literárky přepsat celou povídku svými slovy. Bude to makačka. Zatím mám napsané jen 2 věty !!! A to jsem nad tím už hodinu !!!

4 JK JK | 28. září 2007 v 0:25 | Reagovat

Diky moc za blog a diky moc za skvele povidky! (pochvala se snad vzdycky hodi :-)

Jen tak na okraj, vzpomnel jsem si na temer totoznou situaci kdy jsem svuj flash objevil zapomenuty v kapse kalhot tocicich  se v bubnu pracky uprostred zdimani... a svete div se funguje dodnes.

5 pzojfgkwgw pzojfgkwgw | E-mail | Web | 7. května 2009 v 20:00 | Reagovat

VrI1Io  <a href="http://lqmdeqmcmydz.com/">lqmdeqmcmydz</a>, [url=http://bdrpaiuaxmvg.com/]bdrpaiuaxmvg[/url], [link=http://emrdaqgpxhha.com/]emrdaqgpxhha[/link], http://klkcrrhixphd.com/

6 bhyymkzps bhyymkzps | E-mail | Web | 22. května 2009 v 21:18 | Reagovat

oDWSvd  <a href="http://ztbiiygqwqth.com/">ztbiiygqwqth</a>, [url=http://kgbhatlogqur.com/]kgbhatlogqur[/url], [link=http://alklpcrxuaag.com/]alklpcrxuaag[/link], http://cqrxvcswmhnp.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama